logo_small2

Facebook profil

 

Aktuality

Výroční zpráva 2018

08. 01. 2017

Informace o činnosti Respektu a tolerance za rok 2018 najdete ZDE.

Vzácná návštěva v loštické synagoze

06. 11. 2016

Během tohoto podzimu byla synagoga poctěna další vzácnou diplomatickou návštěvou, tentokrát sem zavítal velvyslanec Spojených států amerických JE Andr...

BAT MITZVAH Celebration in Lostice

10. 08. 2016

Twelve year old Morissa Lambert, from the American city of Glencoe, became a Bat Mitzvah – “daughter of the commandments” in Lostice sy...

Výstava Marie Ebnerové z Eschenbachu

07. 07. 2016

MARIE EBNEROVÁ Z ESCHENBACHU, ROZENÁ DUBSKÁ ZDISLAVICE – LYSICE – ŽÁDLOVICE   Výstava je věnovaná výjimečné spisovatelce, šlechtičně...

Napsali o nás ... Ročenka architektů

16. 05. 2016

      ...

Muzejní noc v loštické synagoze

12. 05. 2016

Muzeum olomouckých tvarůžků, památník Adolfa Kašpara a loštická synagoga se společně zapojili do jubilejního XII. ročníku festivalu Muzejní noc, která...

Výroční zpráva a PF 2016

02. 01. 2016

  Výroční zpráva RESPEKT A TOLERANCE  Summary of Main Activities...

Významné ocenění loštické synagogy

04. 10. 2015

V sobotu 3. října 2015 se v Muzeu umění Olomouc v rámci Dnů architektury konalo slavnostní předávání Cen Rudolfa Eitelbergera. Tuto cenu udílí jednou ...

news

Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti

Titulní9.10. 2013 byla v šumperské knihovně poprvé veřejně představena publikace Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti s podtitulem Šumperské židovské vypovídání.

Sborník je plný vzpomínek na Šumperk, jako na domov židovské komunity, která byla nedílnou součástí života ve městě. Více než sto šumperských Židů o svůj domov však přišlo, neboť byli zavražděni během nacistické okupace. Mnozí další zůstali roztroušeni po celém světě. Jejich svět přestal existovat. Přesto na Šumperk rádi vzpomínali a pro účely dokumentace místní židovské historie poskytli svoje příspěvky, informace, dokumenty i fotografie a podpořili snahu zachytit to, co s časem mizelo v nenávratnu. Před započetím dokumentace nebyl znám počet ani jména většiny obětí holocaustu. Díky bádání byla postupně 115 obětem vrácena jména. Odtud titul sborníku: Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti.

Publikace vzešla ze spolupráce sdružení Respekt a tolerance a úchvatné práce Gerharda Wanitschka, dokumentátora židovské historie na Šumpersku a šiřitele principů vzájemné úcty, spolupráce a porozumění. Byli jsme velmi potěšeni, že byl pan Wanitschek osobně přítomen a naše díky jsme mu mohli osobně vyjádřit ve městě, které je stále jeho domovem a kam se stále rád a často vrací.

01

Zúčastněné přivítala ředitelka knihovny paní Zdeňka Daňková a k úvodnímu slovu se připojil také místostarosta Šumperka pan Marek Zapletal.

K návštěvníkům se připojil také Jindřich Buxbaum, který souběžně vystavuje v knihovně své fotografie z  ješivy v Kyjevě. Pan Buxbaum je i autorem zde zveřejněných fotografií.

Při besedě jsme listovali některými kapitolami a mluvené slovo Luďka Štipla doprovázela řada fotografií, které se do publikace nevešly, ale které ilustrovaly velmi silné a zajímavé osudy šumperských židovských osobností. Některé z kapitol si můžete přečíst na našich webových stránkách či na židovském hřbitově v Šumperku.


Rádi bychom ještě jednou poděkovali panu Gerhardu Wanitschkovi za jeho sběratelskou činnost a šíření principů vzájemné úcty, spolupráce a porozumění, městu Šumperk a Nadačnímu fondu obětem holocaustu za finanční podporu při zrodu této publikace plné vzpomínek.

Náš dík patří také šumperské knihovně za pozvání a vytvoření zázemí pro tento večer.

 0302

 

 

 

 

 

 

 

Jménem autora fotografií pana Antonína Kulhaje, který se besedy také zúčastnil, Vás zveme do jeho fotogalerie dokumentující středeční večer v šumperské knihovně. Za její poskytnutí a zpřístupnění rovněž moc děkujeme.

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy