logo_small2

Facebook profil

 

Aktuality

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Prev Next

Výroční zpráva 2016

08. 01. 2017

Informace o činnosti Respektu a tolerance za rok 2016 najdete ZDE.

Vzácná návštěva v loštické synagoze

06. 11. 2016

Během tohoto podzimu byla synagoga poctěna další vzácnou diplomatickou návštěvou, tentokrát sem zavítal velvyslanec Spojených států amerických JE Andr...

O slavnosti BAT MICVA v Lošticích

10. 08. 2016

Morissa Lambert z amerického města Glencoe se stala 6. srpna 2016 v loštické synagoze ve věku12let dcerou přikázání, tedy zodpovědnou za plnění svých ...

Výstava Marie Ebnerové z Eschenbachu

07. 07. 2016

MARIE EBNEROVÁ Z ESCHENBACHU, ROZENÁ DUBSKÁ ZDISLAVICE – LYSICE – ŽÁDLOVICE   Výstava je věnovaná výjimečné spisovatelce, šlechtičně...

Napsali o nás ... Ročenka architektů

16. 05. 2016

      ...

Muzejní noc v loštické synagoze

12. 05. 2016

Muzeum olomouckých tvarůžků, památník Adolfa Kašpara a loštická synagoga se společně zapojili do jubilejního XII. ročníku festivalu Muzejní noc, která...

Výroční zpráva a PF 2016

02. 01. 2016

  Výroční zpráva RESPEKT A TOLERANCE  Summary of Main Activities...

Významné ocenění loštické synagogy

04. 10. 2015

V sobotu 3. října 2015 se v Muzeu umění Olomouc v rámci Dnů architektury konalo slavnostní předávání Cen Rudolfa Eitelbergera. Tuto cenu udílí jednou ...

Aktuálně

Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti

Titulní9.10. 2013 byla v šumperské knihovně poprvé veřejně představena publikace Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti s podtitulem Šumperské židovské vypovídání.

Sborník je plný vzpomínek na Šumperk, jako na domov židovské komunity, která byla nedílnou součástí života ve městě. Více než sto šumperských Židů o svůj domov však přišlo, neboť byli zavražděni během nacistické okupace. Mnozí další zůstali roztroušeni po celém světě. Jejich svět přestal existovat. Přesto na Šumperk rádi vzpomínali a pro účely dokumentace místní židovské historie poskytli svoje příspěvky, informace, dokumenty i fotografie a podpořili snahu zachytit to, co s časem mizelo v nenávratnu. Před započetím dokumentace nebyl znám počet ani jména většiny obětí holocaustu. Díky bádání byla postupně 115 obětem vrácena jména. Odtud titul sborníku: Ti, kterým bylo vráceno jméno, nebudou zapomenuti.

Publikace vzešla ze spolupráce sdružení Respekt a tolerance a úchvatné práce Gerharda Wanitschka, dokumentátora židovské historie na Šumpersku a šiřitele principů vzájemné úcty, spolupráce a porozumění. Byli jsme velmi potěšeni, že byl pan Wanitschek osobně přítomen a naše díky jsme mu mohli osobně vyjádřit ve městě, které je stále jeho domovem a kam se stále rád a často vrací.

01

Zúčastněné přivítala ředitelka knihovny paní Zdeňka Daňková a k úvodnímu slovu se připojil také místostarosta Šumperka pan Marek Zapletal.

K návštěvníkům se připojil také Jindřich Buxbaum, který souběžně vystavuje v knihovně své fotografie z  ješivy v Kyjevě. Pan Buxbaum je i autorem zde zveřejněných fotografií.

Při besedě jsme listovali některými kapitolami a mluvené slovo Luďka Štipla doprovázela řada fotografií, které se do publikace nevešly, ale které ilustrovaly velmi silné a zajímavé osudy šumperských židovských osobností. Některé z kapitol si můžete přečíst na našich webových stránkách či na židovském hřbitově v Šumperku.


Rádi bychom ještě jednou poděkovali panu Gerhardu Wanitschkovi za jeho sběratelskou činnost a šíření principů vzájemné úcty, spolupráce a porozumění, městu Šumperk a Nadačnímu fondu obětem holocaustu za finanční podporu při zrodu této publikace plné vzpomínek.

Náš dík patří také šumperské knihovně za pozvání a vytvoření zázemí pro tento večer.

 0302

 

 

 

 

 

 

 

Jménem autora fotografií pana Antonína Kulhaje, který se besedy také zúčastnil, Vás zveme do jeho fotogalerie dokumentující středeční večer v šumperské knihovně. Za její poskytnutí a zpřístupnění rovněž moc děkujeme.

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy