logo_small2

uvodniPaní­ Edith se narodila roku 1914 a mladí prožila v Mohelnici, Lošticích a Olomouci. Byla vězněna v terezíně a v Osvětimi a uprchla z pochodu smrti. Jako jediná z celé rodiny přežila holocaust a vrátila se do Olomouce. Po problémech v roce 1948 emigrovala do USA. V jejím vyprávění se dějiny 20. století v naší oblasti transformují do jediného lidského příběhu.

wolf_denikyOtto si během okupace psal dení­k, jenž v roce 1997 vyšel knižně pod názvem Deník Otty Wolfa. Jeho dílo, které začal psát, když mu bylo patnáct let, u nás nemá obdoby a je považováno za významný dokument osvětlující poměry za doby okupace a svědčící o pomoci českýchch obyvatel ohroženým spoluobčanům.

schindlerova_mohelniceEmilie Schindlerová (roz. Pelzlová) se narodila 22. října 1907 v Maletíně nedaleko Mohelnice. Její rodiče vlastnili větší statek a patřili k německy hovořícím obyvatelům, kteří v této oblast sídlili po několik století. V necelých 21 letech se ve Svitavách provdala za tamějšího rodáka a obchodního zástupce Oskara Schindlera. Tím začíná příběh, který se stal později slavný díky filmu režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam.

schmitzRichard Schmitz zemře ve Vídni 27. dubna 1954. Jeho potomci nezapomněli na rodiče svého otce. Před nedávnem předali informace a materiály o jeho osudech zpět do Mohelnice prostřednictvím paní­ Hildegardy Kaplové a během setkání se členy sdružení Respekt a tolerance ve Vídni. Luděk Štipl je dále zpracoval pro vznik článku o tomto dalším zajímavém osudu Mohelnicka.zieglerPříběh rodiny Zieglerů ukazuje, jak se nacistům a později i komunistickému režimu podařilo vymazat tyto lidi z paměti města. Dnes již téměř nikdo neví­, že v jednom domě na náměstí byla židovská modlitebna, mnoho lidí­ z okolí­ vůbec netuší, že v Lošticí­ch je krásný židovský hřbitov. Nacisté se důsledně snažili vyhladit Židy nejen fyzicky, ale vymazat je i z historie. Proto pálili židovské matriky, sváželi tóry ze synagog v celé zemi a chystali se je zničit. Netečností k židovským památkám a historii dnešní­ doba mnohde v tomto úkolu nevědomky pokračuje.

gratzer1Grätzerovi byli židovského původu a proto odešli před válkou do Palestiny. Synové Richarda Grätzera - Otta a Kurt později vstoupili do Čs. zahraniční armády a bojovali proti nacistům v Africe a Západní Evropě. Vrátili se zpět v roce 1945 a Otto se oženil s Felicitas Wolfovou (sestra Otty a Kurta Wolfových). V šedesátých letech s ní odešel do USA, kde žili pod jménem Garda.

 

fiser

Luděk Štipl vyzpovídal muže, kterého léčil Anděl smrti.

Pan Jiří Fišer žije se svojí manželkou v Mohelnici. Na dětství prožité v koncentračním táboře nevzpomíná rád. Občas však poskytuje rozhovory nebo informace pro články, především proto, aby uctil památku všech svých příbuzných a ostatních spoluvězňů, kteří neměli to štěstí a konce války se nedožili.

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy