logo_small2

terry_hassTerry Haass žije a tvoří v Paříži (2010). Někteří její příbuzní i její otec zahynuli během holocaustu. Dědeček Ferdinand Grimm zemřel roku 1934 a je pochován na židovském hřbitově v Úsově.
Sdružení Respekt a tolerance uděluje každoročně žákům a studentům, kteří se zúčastní vzdělávacích programů a výtvarných výstav, Cenu Terry Haass za nejlepší umělecké projevy. Cena byla zřízena po konzultaci s paní Haass.

leipnikerZnámý též jako ABRAHAM HA-LEVI BRODE, BEN MORDECHAI (jména Židů se ustálila až koncem 18. století) (nar. před 1700 – zem. 29. října 1774 v Úsově, tam je i pohřben)
Abraham Leipniker Löwy přišel do Úsova v r. 1716. Jeho dědeček byl vrchním rabínem v Temešváru (dnes v Rumunsku), otec žil už v Uherském Brodě. Abraham Leipniker se v r. 1751 stal představeným úsovské židovské obce. Proslavil se svým bojem za její náboženská práva. Vedl deputace k několika vyšším instancím, včetně deputace k císařskému dvoru ve Vídni, kde uspěl díky své diplomatické obratnosti.

john_kerryLegendární úsovská osobnost Abraham Leipniker Löwy – prapředek senátora USA a ministra zahraničních věci Johna Kerryho.

 

polakBásník a prozaik, narozen v Úsově roku 1914. Jako jeden z mála úsovských Židů přežil pobyt v nacistických vězeních. Všichni jeho sourozenci - bratr Gerhard a sestry Marie, Valerie a Růžena - se stali obětmi holocaustu. Polák se dočkal konce války v Terezíně a byl vyznamenán za svoji antifašistickou činnost. Svoje protinacionalistická a humanistická díla psal v německém jazyce. Nejznámější je jeho básnický cyklus Die Stadt der schwarzen Tore (Město černých bran) , obsahující přes dvě stě básní z období 1938 - 1947.

© 2010-2011 Respect and Tolerance | AD Webdesign | Citarny.cz - dobre knihy